Podłączenie zmywarki

podłączenie zmywarkiPodłączenie zmywarki w domu możemy wykonać samodzielnie. Nie musimy się martwić instalacją nowego sprzętu w sytuacji, gdy mieszkaniowa instalacja wodno-kanalizacyjna nie jest przystosowana do podłączenia zmywarki do zabudowy. Nie jest konieczne wykonywanie dodatkowego punktu wodnego ani kolejnego podłączenia do systemu kanalizacyjnego, bo do instalacji urządzenia wystarczy bateria zlewozmywakowa.

Podłączenie zmywarki

 

Podłączenie zmywarki polega na tym, że woda będzie pobierana prosto z baterii, natomiast ścieki będą odprowadzane do syfonu zlewozmywaka. Do tego zadania będziemy oczywiście potrzebowali pewnych akcesoriów. Musimy zaopatrzyć się w syfon zlewozmywakowy z bocznym podłączeniem, przedłużkę, uszczelki, zawór czerpalny oraz węże do pobierania i odprowadzania wody. Do nowej zmywarki dołączone są w komplecie węże o długości mniej więcej półtora metra – taka długość nie zawsze jest wystarczająca, więc przed rozpoczęciem pracy powinniśmy dokładnie zmierzyć odległość zmywarki od zlewu.

Podłączenie zmywarki – jak dobrze to zrobić

Zwykle zmywarka ustawiana jest obok szafki ze zlewozmywakiem, a wtedy standardowej długości wąż w zupełności wystarczy, jeśli jednak chcemy postawić zmywarkę w zupełnie innym miejscu, będziemy musieli dokupić dłuższe węże. Podłączenie zmywarki powinniśmy zacząć od wyłączenia głównego zaworu wodociągowego. Potem na przewodzie od zimnej wody zakładamy zawór czerpalny i przedłużkę, a całość zabezpieczamy uszczelkami. Następnie montujemy z powrotem baterię i przykręcamy węża do zaworu czerpalnego. Na koniec podłączamy urządzenie do kanalizacji – górną część syfonu wymieniamy na kształtkę z podłączeniem bocznym i dokręcamy wąż ściekowy. Dla umocnienia tej instalacji możemy założyć obejmę zaciskową.

 

Przy instalacji zmywarki trzeba też pamiętać o tym, że jest to urządzenie zasilane energią elektryczną, potrzebne więc będzie w pobliżu zmywarki sprawne gniazdko prądowe. Zmywarce kuchennej wystarczy napięcie 222 V, ale gniazdko koniecznie musi mieć uziemienie. Najlepszym rozwiązaniem jest takie podłączenie zmywarki, aby dało się ukryć jak największą część instalacji pod zlewozmywakiem. Najłatwiej ukryć wąż zmywarki wtedy, gdy mamy baterię sztorcową, w innych przypadkach instalację da się schować pod szafką tylko częściowo. Jeśli jednak nie mamy zaufania do własnych umiejętności, podłączenie zmywarki możemy zlecić hydraulikowi.