Małe zmywarki

Małe zmywarki

 

W kuchni niewielkich rozmiarów najlepiej sprawdzą się małe zmywarki do naczyń. Zajmują znacznie mniej miejsca niż klasyczne zmywarki i z powodzeniem można je postawić na kuchennym blacie. W ten sposób wygodnie będzie nam wkładać i wyjmować naczynia, choć musimy się liczyć z tym, że ustawienie zmywarki na blacie ograniczy powierzchnię roboczą. Małe zmywarki można też zamontować w zabudowie słupkowej, na przykład pod płytą grzewczą albo piekarnikiem. Ważne jednak, żeby nie umieszczać zmywarki zbyt wysoko, bo wtedy będziemy mieli do niej utrudniony dostęp.

Mała zmywarka do naczyń

 

małe zmywarki - mała zmywarka do naczyńMałe zmywarki są także idealnym rozwiązaniem dla osób mieszkających samotnie, które w ciągu dnia brudzą znacznie mniej naczyń niż kilkuosobowa rodzina. Na rynku dostępne są bardzo małe zmywarki na 4-5 kompletów naczyń – takie zmywarki swoimi gabarytami przypominają kuchenki mikrofalowe, zużywają też bardzo mało wody i prądu. Jednak wielu klientów zastanawia się, czy kupno takiej małej zmywarki w ogóle ma sens i czy w takim przypadku nie jest bardziej opłacalne zwykłe mycie ręczne.

Jeśli wybierzemy zmywarkę dobrej jakości, oznaczoną wysoką klasą energetyczną, takie obawy są bezpodstawne, bo nawet taka mała zmywarka pobierze mniej wody niż zużywa się podczas tradycyjnego zmywania pod kranem. Takie kompaktowe urządzenia mają takie same programy, co klasyczne, duże zmywarki. Dostępny jest więc zwykły program do mycia średnio zabrudzonych naczyń, program intensywny do zmywania mocno zabrudzonych garnków, program ekspresowy, program do mycia delikatnych naczyń oraz program Eko. Ten ostatni program zmywa naczynia dłużej, ale w niższej temperaturze i przy zmniejszonym poborze wody. Jednak w sytuacji, gdy mamy dużą rodzinę, taka kompaktowa zmywarka będzie niewystarczająca. W takiej sytuacji dobrym wyjściem będzie zmywarka o małej szerokości.

MAW sklepach znajdziemy wiele modeli zmywarek o szerokości zaledwie 45 centymetrów, a więc zajmą one tylko tyle miejsca, co wąska kuchenna szafka. W takiej wąskiej zmywarce zmieści się bez trudu przynajmniej 9 kompletów naczyń oraz duże garnki i patelnie. Małe zmywarki są tańsze w eksploatacji, ale kosztują prawie tyle samo co klasyczne modele.